سه شنبه، 5 تیر 1403
پایگاه خبری میار » اجتماعی » حق پرستاری برای هر معلول دو میلیون و 100 هزار تومان/ هزینه درخواستی پرستاران 10 برابر است!

اعتراض جامعه معلولان

حق پرستاری برای هر معلول دو میلیون و 100 هزار تومان/ هزینه درخواستی پرستاران 10 برابر است!

0
50
کد خبر: 73852

یک فعال حقوق معلولان گفت: در حال حاضر حق پرستاری ما دو میلیون و صد هزار تومان است در حالیکه اگر به دفتر خدماتی پرستاری زنگ بزنیم برای نگهداری و مراقبت از یک معلول کمتر از ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان نمی‌گیرند.

به گزارش میار، بهروز مروتی به پایین بودنِ حق پرستاری معلولان اعتراض کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین خواسته‌های ما افزایش و متناسب‌سازی حق پرستاری معلولان است. در حال حاضر حق پرستاری ما دو میلیون و صد هزار تومان است در حالیکه اگر به دفتر خدماتی پرستاری زنگ بزنیم برای نگهداری و مراقبت از یک معلول کمتر از ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان نمی‌گیرند. 

وی بیان کرد: سقف این رقم برای جانبازان که در فروردین ماه تصویب شده براساس شدت معلولیت، از سه و نیم میلیون تومان شروع می‌شود و نهایت آن ۲۱ میلیون و پانصد هزار تومان است. این برای معلولان اما فقط به معلولان شدید و خیلی شدید تعلق می‌گیرد و رقم آن بسیار ناچیز است. 

این فعال حقوق معلولان بیان کرد: درخواست ما این است که با در نظر گرفتن مولفه‌هایی مثل حداقل حقوق و تورم افزایش صورت بگیرد. اینکه برای امسال چقدر حق پرستاری لحاظ شود، مشخص نیست، اما روال در سال‌های گذشته اینگونه بوده که مبلغی را اضافه می‌کردند و می‌گفتند افزایش مطابق تورم انجام شده است. برای سال گذشته ۴۰درصد مبلغ را اضافه کردند، در حالیکه که تورم برای سال گذشته بیش از ۵۰درصد بود. 

مروتی تأکید کرد: این رقم به هیچ عنوان جوابگوی مراقبت و نگهداری از معلولان نیست و بسیار ناچیز است؛ ضمن اینکه ۱۵۰هزار نفر هم در نوبتِ دریافتِ حق پرستاری هستند. باید گامی اساسی برای این حقوقِ معلولان برداشت تا کسانی که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند بتوانند از آن استفاده کنند. 

این فعال حقوق معلولان همچنین به نامه‌ی کمپین معلولان به سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد. در بخش‌هایی از این نامه آمده: «ماده ۷ قانون حمایت از حقوق معلولان، وظیفه‌ی پرداخت کمک هزینه حق پرستاری به معلولان شدید و خیلی شدید را به عهده‌ی سازمان بهزیستی کشور گذاشته است. متأسفانه، مبلغ دو میلیون و صد هزار تومان کمک هزینه حق پرستاری که بهزیستی در حال حاضر به معلولان واجد شرایط پرداخت می‌کند، به هیچ وجه با هزینه‌های واقعی نگهداری و مراقبت از یک فرد معلول تناسب ندارد. این مبلغ تنها هزینه مربوط به پرستاری ۳ الی ۴ روز را پوشش می‌دهد که قابل استعلام از مراکز خدمات پرستاری است.» 

در بخش دیگر این نامه بیان شده: «شایان ذکر است که علاوه بر پایین بودن این مبلغ، در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار نفر واجد شرایط، پشت نوبت دریافت همین مبلغ مختصر قرار دارند. این موضوع، فشار اقتصادی زیادی را به خانواده‌های معلولان، به خصوص اقشار کم‌درآمد، تحمیل کرده و علاوه بر تهدید جانی افراد دارای معلولیت، زندگی آن‌ها را نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو ساخته است. لذا ضروری است ساز و کار مناسبی برای به‌روزرسانی دوره‌ای و پرداخت این کمک هزینه به معلولان پشت‌نوبتی و متناسب‌سازی آن با شرایط اقتصادی و هزینه‌های زندگی ایجاد شود تا از تکرار مشکلات کنونی در آینده جلوگیری به عمل آید.» 

در پایان این نامه نیز به موارد مورد مطالبه‌ی معلولان در رابطه با حق پرستاری اشاره شده است: «افراد پشت‌نوبتی تعیین تکلیف شده و در چرخه حمایت قرار گیرند؛ میزان کمک هزینه حق پرستاری معلولان با لحاظ و در نظر گرفتن ۳ مولفه اثرگذار بر این موضوع یعنی «نرخ تورم»، «نرخ حداقل حقوق و دستمزد» و «نرخ خدمات پرستاری در منزل» مورد توجه قرار گیرد؛ «تعیین تعرفه حق پرستاری معلولان» و پرداخت تعرفه‌های جدید با لحاظ مابه‌التفاوت ماه/ماه‌های قبل هر چه سریع‌تر صورت پذیرد تاعدم پرداخت مابه‌التفاوت‌ها همچون سال گذشته باعث تضییع حقوق محروم‌ترین و مستضعف‌ترین قشر جامعه نگردد.»

دسته بندی: اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید