شنبه، 2 تیر 1403
پایگاه خبری میار » اقتصادی » کلان » جزئیاتی جدید درباره پنج وام محبوب ایرانی ها

به وقت تسهیلات

جزئیاتی جدید درباره پنج وام محبوب ایرانی ها

0
60
کد خبر: 73607

آنچه باید درباره شرایط و ضوابط پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، فرزندآوری، خوداشتغالی و... بدانید.

به گزارش میار به نقل از روزنامه هفت صبح، نماینده‌های مجلس، در چند روز گذشته در جریان بررسی و تصویب جزئیات بودجه سال 1403، تکلیف چند وام مهم قرض‌الحسنه را روشن کردند. تسهیلات ازدواج، تسهیلات فرزندآوری، تسهیلات مسکن (شامل ساخت، خرید و ودیعه) در کنار وام فوری و وام خود اشتغالی پنج وام مهم قرض‌الحسنه هستند.

بعد از چراغ سبز مجلس تکلیف حداقل سه‌تا از این وام‌ها کاملا روشن شده و دوتای دیگر با توجه به اینکه تازگی‌ها دستخوش تغییرات شده‌اند، ‌احتمالا با همین روش فعلی تا نیمه سال آینده به کار خود ادامه خواهند داد. کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند اطمینان دارند سال آینده می‌توانند 300 میلیون تومان وام بگیرند. رقم تسهیلات برای پسران زیر 25 سال و دختران زیر 23 سال، 350 میلیون تومان است.

رقم وام قرض‌الحسنه فوری اخیرا از 200 میلیون تومان به 300 میلیون تومان افزایش پیدا کرده و کسانی که از اول فروردین 1402،  به این‌طرف صاحب فرزند شده‌اند، سال آینده می‌توانند به ازای هر بچه 40 میلیون تسهیلات فرزندآوری بگیرند.

وام خود اشتغالی فردی، نفری 150 میلیون تومان است و کسانی که صاحب فرزند سوم شده‌اند طبق قانون جوانی جمعیت می‌توانند سال آینده برای ودیعه، خرید و ساخت مسکن تا سقف 300 میلیون تومان وام درخواست کنند. تسهیلات قرض‌الحسنه سال آینده با چنین شرح و تفصیلی پرداخت می‌شود و کارمزد همه‌شان با نرخ چهار درصد محاسبه خواهد شد.

‌وام ازدواج؛ 300 میلیون 

وام ازدواج سال آینده به 300 و 350 میلیون تومان افزایش پیدا کند. بعد از تصویب افزایش این وام در مجلس، یعنی پرداخت این وام بیشتر راه را طی کرده و بعد از تایید شورای نگهبان و چراغ سبز شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، اجازه پرداخت آن به بانک‌ها ابلاغ می‌شود. در خوش‌بینانه‌ترین حالت، پرداخت این وام از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت شروع می‌شود. 

مبلغ وام ازدواج در سال 1402 برای افراد بالای 25 سال 180 میلیون تومان است. همچنین مردان زیر 25 سال و زنان زیر 23 سال می‌توانند وام 220 میلیون تومانی دریافت کنند.  اما با تصویب مجلس مبلغ وام ازدواج افراد بالای 25 سال به 300 میلیون تومان و مردان زیر 25 سال و زنان زیر 23 سال به 350 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. با این اوصاف کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند در سال آینده می‌توانند روی مبلغ 600 میلیون تومان ، 650 میلیون تومان و  700 میلیون تومان حساب باز کنند. 

وام ازدواج باید در 10 سال به بانک بازگردانده شود و سود آن هم مثل بقیه وام‌های قرض‌الحسنه چهار درصد است. در حال حاضر مبلغ هر قسط وام ازدواج برای وام 180 میلیون تومانی، یک میلیون و 636 هزار تومان و برای وام 220 میلیون تومانی یک میلیون و 833 هزار تومان است.  یعنی زوج‌هایی که نفری180 میلیون تومان وام دریافت می‌کنند، ماهیانه روی هم سه میلیون و 272 هزار تومان قسط پرداخت می‌کنند .

افرادی که 220 میلیون تومان وام می‌گیرند نیز  ماهیانه سه میلیون و 666 هزار تومان باید به برای اقساط وام ازدواج کنار بگذارند. اما با مبالغ جدید زوج‌هایی که سال آینده برای  وام 300 میلیون تومانی اقدام می‌کنند، باید ماهی دو میلیون و 727 هزار تومان قسط بپردازند.

همچنین افرادی که وام 350 میلیون تومانی دریافت می‌کنند باید ماهی حدود سه میلیون و 181 هزار تومان به بانک قسط بدهند. با این اوصاف یک زوج که روی هم 700 میلیون تومان وام می‌گیرند، باید حدود شش میلیون و 362 هزار تومان در ماه قسط بدهند طبق تصویب مجلس متقاضیان در سال آینده با یک فقره سفته و یک نفر ضامن می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند. 

اقساط: وام 300 میلیون تومانی ماهی دو میلیون و 727 هزار تومان، وام 350 هزار تومانی ماهی سه میلیون و 181 هزار تومان.

مشمولان: زوج‌های جوانی که برای اولین بار ازدواج می‌کنند و تاکنون وام ازدواج نگرفته‌اند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند.

وام فرزندآوری؛ از 40 تا 200 میلیون  

وام فرزندآوری در راستای سیاست‌های جوانی جمعیت پرداخت می‌شود. امسال می‌‌توانستید به ازای فرزند اول 30 میلیون تومان، به ازای فرزند دوم  60 میلیون تومان، به ازای فرزند سوم  90 میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم  120 میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد 150 میلیون تومان وام بگیرید که به پدران دارای تابعیت ایران بابت فرزندان متولد شده در داخل کشور از تاریخ اول فروردین سال 1400 به بعد، حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند تعلق می‌گرفت.

شرایط وام فرزند آوری سال 1403 تغییر کرده و فرزندانی که از سال 1402 به بعد دنیا آمده‌اند را شامل می‌شود. حداقل رقم وام فرزندآوری  به‌ازای بچه اول 40 میلیون تومان، به ازای بچه دوم 80 میلیون تومان،  به‌ازای فرزند سوم 120 میلیون تومان،  به‌ازای فرزند چهارم 150 میلیون تومان و به‌ازای فرزند پنجم و بیشتر 200 میلیون تومان خواهد بود.

بر اساس مصوبه چند روز پیش مجلس، پس از اعتبارسنجی متقاضیان و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها با دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن تسهیلات فرزندآوری در سال آینده پرداخت خواهد شد. ثبت نام وام فرزند آوری در سال آنیده نیز مثل امسال به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir انجام می‌شود.

این سایت تنها مرجع رسمی کشور برای  ثبت نام متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند است. شرایط وام فرزندآوری 1403 مثل دوره‌های گذشته به‌شکلی است که به هر فرزند فقط یک بار وام تعلق می‌گیرد. البته اگر در حین بازپرداخت اقساط وام، متقاضی دوباره صاحب فرزند شود، می‌تواند بازهم برای دریافت وام  با مبلغ بیشتر اقدام کند و به‌ازای تولد فرزندان دو قلو و بیشتر هم، به‌ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد.

اما اقساط این وام چقدر است؟ وام 40 میلیون تومانی فرزند اول با بازپرداخت اقساط 36 ماهه تعیین شده است. یعنی متقاضی باید ماهی یک میلیون و 212 هزار تومان قسط بدهد. اقساط وام فرزندآوری 80 میلیون تومانی با بازپرداخت 48 ماهه، ماهی یک میلیون و 818 هزار تومان است.

کسانی که وام 120 میلیون تومانی می‌گیرند با بازپرداخت 60 ماهه، به ماهی دو میلیون و 181 هزار تومان می‌رسد. اقساط وام 150 میلیونی با مهلت پرداخت 72 ماهه نیز ماهی دو میلیون و 272 هزار تومان است. کسانی که برای فرزند پنجم یا بیشتر وام 200 میلیونی می‌گیرند باید در 84 ماه مبلغ وام را به بانک بازگردانند. رقم اقساط ماهانه در این حالت دو میلیون و 597  هزار تومان می‌شود.

‌اقساط: وام 40 میلیونی، یک میلیون و 212 هزار تومان، وام 80 میلیونی، یک میلیون و 818 هزار تومان، وام 120 میلیونی، دو میلیون و 181 هزار تومان، وام 150 میلیونی، دو میلیون و 272 هزار تومان و وام 200 میلیونی، ماهی دو میلیون و 597 هزار تومان. 

مشمولان: پدران با تابعیت ایرانی که فرزند آنها از فروردین سال 1402 به بعد به دنیا آمده باشد. وام فرزندآوری اساسا برای جمعیت هدفی طراحی شده که نرخ باروری استان محل سکونت متقاضی بالاتر از 2/5نباشد. مثلا افرادی که ساکن استان سیستان و بلوچستان هستند و طبق آمار نرخ باروری در این استان بالای 2/5 است، نمی‌توانند این وام را دریافت کنند. 

وام  فوری؛ 300 میلیون 

وام قرض‌الحسنه همین یکی دو ماه پیش از 200 میلیون تومان به 300 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و به دلیل اینکه تغییرات در نیمه دوم سال ابلاغ شده احتمالا حداقل تا مدتی تغییر جدیدی را تجربه نکند. تا وقتی تصمیم جدیدی نگرفته‌اند، باید محاسباتمان را با شرایط موجود انجام دهیم. بازپرداخت وام قرض‌الحسنه که به وام خرد و فوری هم شهرت دارد، پنج ساله و مثل همه وام‌های قرض‌الحسنه با کارمزد چهار درصد انجام می‌شود.

مخاطب وام قرض‌الحسنه فوری کسانی هستند که می‌خواهند کسب‌و‌کاری جدید راه بیندازند، یا کسانی که می‌خواهند جهیزیه بخرند و ازدواج کنند. بانک مرکزی بعد از افزایش سقف این وام به 300 میلیون تومان، شرایط دریافت آن را هم تسهیل کرد. طبق اعلام بانک مرکزی به بانک‌های عامل، آنها باید به متقاضیان تا سقف 300 میلیون تومان و فقط با یک ضامن رسمی وام بدهند.

اما با اینکه این وام اسمش فوری است و این تصور را ایجاد می‌کند که متقاضی خیلی سریع می‌تواند وام بگیرد، در واقعیت اصلا شبیه اسمش نیست.  چون بعضی بانک‌ها ‌شرایط سختی برای متقاضیان تعیین کرده‌اند و به غیر از اعتبار حساب، ‌شرط سپرده‌‌های سنگین را گذاشته‌اند. طبق اعلام  رئیس کل بانک مرکزی ایران سه بانک ملی، سپه و رسالت اجازه دارند این وام را پرداخت کنند.

اما هر کدام از این بانک‌ها برای پرداخت وام 300 میلیون تومانی شرایط خاص خودشان را دارند. مثلا بانک ملی در قالب طرحی به نام نهال مهربانی وام قرض‌الحسنه تا سقف 300 میلیون تومان پرداخت می‌کند. مقدار پولی که به صورت سپرده در بانک می‌خوابانید برای دریافت این وام اهمیت زیادی دارد. مثلا اگر بخواهید در مدت زمان یک ماه 300 میلیون تومان وام بگیرید، باید حداقل مبلغ 750 میلیون تومان را برای یک ماه در حسابتان بخوابانید.

اگر پولتان به قدری باشد که بتوانید سقف مبلغ وام طرح نهال بانک ملی یعنی 300 میلیون تومان را دریافت کنید، با توجه به اینکه سود اقساط این وام چهار درصد است، کسی که وام می‌گیرد در مدت زمان پنج سال باید ماهیانه  پنج میلیون و 524 هزار تومان قسط بدهد. کل سود وام در مدت پنج سال حدود 31 میلیون و 500 هزار تومان است. یعنی  اگر موفق به دریافت مبلغ 300 میلیون تومان وام شوید  بعد از 60 ماه باید مبلغ 331 میلیون و 500 هزار تومان به بانک برگردانید. 

‌اقساط: پرداخت اقساط این وام بسته به سپرده‌گذاری و عددی که دریافت می‌کنید متفاوت است، ولی فرض کنیم وام 300 میلیون تومانی با بازپرداخت پنج ساله دریافت می‌کنید، حداقل در ماه باید پنج میلیون و 524 هزار تومان کنار بگذارید.

‌مشمولان: کسانی که حساب قرض‌الحسنه دارند، بدهی بانکی ندارند و ضامن معتبر و مورد نظر بانک را هم معرفی کنند.  

وام خوداشتغالی؛ 150 میلیون 

سقف مبلغ وام خود اشتغالی در حال حاضر 150 میلیون تومان است، چون در نیمه دوم امسال مبلغ این وام افزایش پیدا کرد، به همین دلیل ممکن است تا نیمه دوم سال 1403 مبلغ این وام همین رقم باقی بماند. وام خود اشتغالی مخصوص کسانی است که می‌خواهند برای خودشان کسب و کاری راه بیندازند‌. کارمزد این وام چهار درصد است و فقط به مشاغلی پرداخت می‌شود که مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشند.

بانک مرکزی در حال حاضر بانک‌های صادرات، ملی، ملت، سپه، کشاورزی، مسکن، رفاه کارگران و پست ‌بانک را به عنوان بانک‌های عامل پرداخت وام خود اشتغالی به متقاضیان معرفی کرده است.  شرایط پرداخت وام خود اشتغالی مثل وام قرض‌الحسنه در هر بانک متفاوت است. مثلا اگر در بانک سپه حساب قرض‌الحسنه دارید و می‌خواهید از این بانک وام بگیرید، باید معرفی‌نامه کمیته امداد ببرید.

بانک مسکن هم برای پرداخت وام از کمیته امداد، سازمان بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی‌نامه می‌خواهد. برای اینکه بتوانید از بانک ملی وام خوداشتغالی بگیرید نیز باید معرفی‌نامه کمیته امداد ، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته باشید.  برای دریافت وام خوداشتغالی بانک ملت هم باید از سازمان بهزیستی معرفی‌نامه ببرید. بانک صادرات‌ فقط با ارائه معرفی‌نامه از کمیته امداد وام پرداخت می‌کند.

شرایط دریافت وام خود اشتغالی پست بانک نیز داشتن معرفی‌نامه از کمیته امداد است. همچنین بانک رفاه کارگران فقط به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و مستمری‌بگیران این بانک وام خود اشتغالی می‌دهد. اما در بین بانک‌هایی که این وام را پرداخت می‌کنند، بانک کشاورزی معرفی‌نامه نمی‌خواهد،‌ ولی برای اینکه از این بانک وام بگیرید، باید به نزدیکترین شعبه مکانی که می‌خواهید کسب‌وکار خود را راه بیاندازید، بروید و درخواست وام بدهید.

‌اقساط: حداکثر زمان بازپرداخت این وام هفت سال یا 84 ماه است. با حساب سود چهار درصد، افرادی که وام 150 میلیون تومانی دریافت می‌کنند باید ماهی دو میلیون و 50 هزار تومان قسط بدهند.

‌مشمولان: فقط کسانی که می‌خواهند کسب و کار راه بیندازند با معرفی‌نامه نهادی که بانک اعلام می‌کند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند. عدم چک برگشتی و وام عقب افتاده هم جزو شروط مهم بانک‌ها برای پرداخت این وام است. 

وام قرض‌الحسنه مسکن؛ 300 میلیون 

وام قرض‌الحسنه مسکن به خانوارهایی که صاحب فرزند سوم به بعد می‌شوند تعلق می‌گیرد و همین شنبه هفتم بهمن ماه نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه 1403 رقم آن را از 200 میلیون به 300 میلیون افزایش دادند. وام می‌تواند برای تامین ودیعه مسکن، خرید خانه یا ساخت مسکن مورد استفاده قرار بگیرد و به‌طور طبیعی تنها شامل خانواده‌‌هایی می‌شود که مسکن ندارند.

شرط دقیقش می‌شود: خانواده‌هایی که مسکن ندارند و از ابتدای سال 99 به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده‌اند. تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن در حال حاضر 200 میلیون تومان است و  با سود چهاردرصد و بازپرداخت حداکثر 20 ساله به خانواده‌های فاقد مسکن تعلق می‌گیرد. بانک‌ها مکلف شده‌اند پس از اعتبارسنجی متقاضیان این تسهیلات برای تأمین ضامن، با وثیقه حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان طبقه اول درجه یک آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی یا فقط با دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن این وام را به متقاضی پرداخت کنند.

بانک‌های مسکن، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات، تجارت و پست بانک این وام را ارائه می‌دهند. هنوز، نرخ سود وام مسکن فرزند سوم، به‌طور رسمی اعلام نشده، اما پیش‌بینی می‌شود مثل بقیه وام‌های قرض‌الحسنه، کارمزد وام مسکن فرزند سوم هم  چهار درصد باشد. طبق بخشنامه بانک مرکزی، مهلت بازپرداخت وام مسکن فرزند سوم، 20 سال است و  با در نظر گرفتن حداکثر مبلغ وام، یعنی رقم 300 میلیون تومان، اقساط این وام حدود یک میلیون و 300 هزار تومان در ماه می‌شود. 

‌اقساط: با کارمزد چهار درصد متقاضیان باید ماهی یک میلیون و 300 هزار تومان قسط پرداخت کنند.

‌مشمولان: فقط کسانی که خانه ندارند و فرزند سوم یا بیشتر آنها از ابتدای سال 99 به دنیا آمده باشد. 

دسته بندی: اقتصادی / کلان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید