دوشنبه، 14 اسفند 1402
پایگاه خبری میار » اجتماعی » جهان » اتهام عمران خان به افشای اسناد محرمانه پاکستان

اتهام عمران خان به افشای اسناد محرمانه پاکستان

0
25
کد خبر: 73110
دادگاهی در پاکستان امروز دوشنبه اعلام کرد، نخست وزیر سابق این کشور رسما به افشای اسناد محرمانه متهم شده است.

به گزارش میار ؛ دادگاهی در پاکستان، امروز دوشنبه، عمران خان، نخست وزیر برکنار شده سابق این کشور را به افشا کردن محتوای یک سند محرمانه دیپلماتیک با هدف نشان دادن ادعای دسیسه رهبری شده از سوی آمریکا و ارتش پاکستان برای سرنگون کردنش از قدرت متهم کرد.

به نوشته پایگاه بلومبرگ،‌ شعیب شاهین، وکیل عمران خان گفت، قاضی یک دادگاه ویژه پاکستان این نخست وزیر سابق را به همراه شاه محمود قریشی، وزیر خارجه دولت سابقش با کیفرخواست به اتهام نقض قانون اسرار رسمی به دلیل افشای یک سند طبقه بندی شده که سفیر پاکستان در آمریکا به اسلام آباد فرستاده بود، مواجه کرده است.

شعیب شاهین بیان داشت،‌ هر دو نفر این اتهامات را رد کرده و دارای انگیزه سیاسی دانسته‌اند.

او خاطرنشان کرد، جلسه دادرسی بعدی دادگاه آنها برای چهار روز دیگر در ۲۷ اکتبر برنامه‌ریزی شده که به رسیدگی به اظهارات شاهدان و پرسش از آنها خواهد پرداخت.

جلسات این دادگاه در محل زندان آدیالا در حومه شهر اسلام‌آباد، جایی که در آن عمران خان زندانی است، برگزار می‌شود.

این دومین کیفرخواست مطرح شده علیه عمران خان بوده و در صورت محکوم شناخته شدن در این پرونده ممکن است به حداکثر مجازات ۱۴ سال حبس محکوم شود و به این ترتیب برنامه‌هایش برای نامزد شدن در انتخابات اواخر ژانویه آتی با مشکل روبرو خواهد شد.

نخست وزیر سابق پاکستان چندی پیش از بابت اتهام فروش غیرقانونی هدایای دولتی که به همراه خانواده‌اش در زمان نخست وزیری از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ دریافت کرد، محکوم شد.

او از زمانی که در ماه آوریل سال گذشته میلادی از نخست وزیری برکنار شد درگیر بیش از ۱۵۰ پرونده حقوقی شده است. او پرونده‌های قضایی خود را دارای انگیزه سیاسی خوانده است.

وکلای عمران خان بعد از دستگیر شدن او از قصدشان برای درخواست تجدید نظر در پرونده خبر دادند.

عمران خان بعد از آنکه در ماه اوت گذشته در پرونده فسادش محکوم شناخته شد، به مدت پنج سال از نامزدی برای مناصب دولتی محروم شد.

عمران خان در این پرونده فساد توانست در درخواست تجدیدنظرش در دادگاه عالی‌تر موفق به معلق کردن مجازات سه سال حبس خود شود اما هنوز با بیش از ۱۷۰ پرونده دیگر اعم از اتهام قتل تا اتهام تروریسم مواجه است.

سازمان بازرسی پاکستان از عمران خان و قریشی به اتهام افشای محتوای یک سند محرمانه با هدف اثبات ادعای وجود دسیسه‌ای رهبری شده از سوی آمریکا برای کنار زدنش از قدرت پیش از آنکه پارلمان با رای عدم اعتماد او را برکنار کند، شکایت کرده است.

نتایج یک نظرسنجی شرکت گالوپ که در ماه ژوئن گذشته انجام شد نشان داد عمران خان محبوب‌ترین سیاستمدار پاکستان با وجود سرنگون شدن از قدرت در آوریل ۲۰۲۲ و زندانی شدن است. از هر ۱۰ پاکستانی شش نفر او را تایید می‌کنند که دو برابر درصد محبوبیتی است که برای شهباز شریف که در ماه ژوئن نخست وزیر وقت بود، ثبت شد.
دسته بندی: جهان / سردبیر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید