دوشنبه، 7 اسفند 1402
پایگاه خبری میار » اقتصادی » بورس در یک سال آینده بیش از تورم رشد می‌کند

بورس در یک سال آینده بیش از تورم رشد می‌کند

0
167
کد خبر: 73507
نتایج یک نظرسنجی از برخی مدیران دارایی (43 نفر) نشان می‌دهد که بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان معتقدند بازده یک ساله بورس بیش از تورم خواهد بود.

به گزارش میار ؛ نتایج یک نظرسنجی با  موضوع «شاخص اطمینان» که به برآورد انتظارات مدیران دارایی از بازار سهام انجام شد نشان می‌دهد که غالب شرکت‌کنندگان معتقدند بازده یک ساله بورس بیش از تورم خواهد بود.

سیزدهم دور از نظرسنجی «شاخص اطمینان» بورسان در آذر ۱۴۰۲ با هدف برآورد انتظارات مدیران دارایی از بازار سهام انجام شد. ۴۳ نفر  با متوسط سهام تحت مدیریت ۳۰۰۰ میلیارد تومان در این نظرسنجی شرکت کردند.

شاخص اطمینان در این ماه با افزایش محسوس نسبت به دوره‌های قبلی به اوج رسید و روی عدد ۷۹.۱ قرار گرفت. به این ترتیب بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انتظار دارند بازده یک ساله بورس بیشتر از تورم باشد.

در سوال دیگری مدیران دارایی اعلام کردند به طور متوسط انتظار بازدهی حدود ۴۹.۲ درصدی از بورس طی یک سال آینده دارند. این انتظار نسبت به نظرسنجی ماه قبل کمی افزایش  داشته است. آنها هم‌چنین بر این باورند که رقم منصفانه شاخص کل بورس تهران در حال حاضر ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار واحد است.

در نظرسنجی آذرماه شاخص از زندگی همانند دوره قبلی نظرسنجی در اوج ۱۰۰ واحدی باقی ماند. همه مدیران دارایی معتقدند سطح فعلی قیمت‌ها خیلی کمتر یا نزدیک به ارزش ذاتی است.

شاخص فرصت خرید با کمی افزایش نسبت به دوره قبلی این نظرسنجی عدد ۵۹ را نشان می‌دهد. این عدد یعنی بیش از نیمی از مدیران دارایی در صورت افت ناگهانی قیمت‌ها آماده خرید هستند.

در آذرماه شاخص احتمال سقوط آزاد با کاهش جدی نسبت به دوره قبل به رقم ۱۱.۶دست یافت؛ یعنی فقط یک دهم از مدیران دارایی احتمال ریزش سنگین در شش ماه آینده را بیش از ۱۰ درصد می‌دانند.

زمانی که از شرکت‌کنندگان پرسیده شد در صورت افت ۳ درصدی شاخص کل در معاملات امروز، فردا شاخص چه تغییری خواهد کرد ۲۳ مدیر دارایی گفتند که بازار صعود خواهد کرد. ۷ نفر معتقد بودند تغییری نمی‌کند و ۹ نفر هم احتمال ریزش شاخص کل در روز کاری بعد را می‌دادند. در این میان ۴ نفر هم گفته‌اند در این‌باره نظری ندارند. این نشان می‌دهد ۵۹ درصد از مدیران دارایی ریزش سنگین قیمت‌ها در بورس در یک روز را موقتی می‌دانند و آن را فرصتی برای خرید سهام می‌دانند. از این متغیر با عنوان «شاخص فرصت خرید» یاد می‌شود که در آذرماه افزایش یافت. هر چه این شاخص نزدیک به ۱۰۰ باشد، یعنی سرمایه‌گذاران در حالت آماده‌باش کامل برای خرید در ریزش‌ها هستند.

در این نظرسنجی که از سوی فردای اقتصاد انجام شده در خصوص شاخص احتمال سقوط آزاد نیز از ۴۳ نفر شرکت‌کننده ۵ نفر احتمال ریزش بورس در شش ماه آینده را بیش از ۱۰ درصد اعلام کردند و یک نفر این احتمال را بیش از ۳۰ درصد ندانست. در دور قبلی نظرسنجی ۲۲.۴ درصد از شرکت‌کنندگان احتمال ریزش سنگین بورس را بیش از ۱۰ درصد دانسته بودند.
کلید واژه ها:
تورم, بورس, رشد بورس, سهام
دسته بندی: اقتصادی / سردبیر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید