شنبه، 2 تیر 1403
پایگاه خبری میار » اجتماعی » سلامت » هوای تهران در شرایط «ناسالم برای تمام گروه‌ها» قرار دارد

هوای تهران در شرایط «ناسالم برای تمام گروه‌ها» قرار دارد

0
60
کد خبر: 73464
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون (عصر ۲۴ آذر)‌ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها است.

به گزارش میار ؛ شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۰۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون نیز «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۵۱ بوده و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.

در سال جاری و براساس روزشمار شاخص آلودگی تا امروز شنبه (۲۵ آذر) کیفیت هوای پایتخت در ۹ روز در وضعیت پاک، ۱۸۳ روز در وضعیت قابل قبول، ۶۹ روز در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ۱۰ روز ناسالم برای همه شهروندان بود. هوای تهران در هیچ روزی در  وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک قرار نداشته است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که این تقسیم‌بندی شامل «از صفر تا ۵۰ هوا پاک»، « ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط»، «از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس»، «از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم»، «از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم» و «از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک» می‌شود.

شاخص کیفیت هوای بین عدد ۱۵۱ تا ۲۰۰ در محدوده ناسالم برای همه شهروندان است. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند. افراد دیگر نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

فعالیت طولانی شامل هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می‌دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تا حدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت گیرد، می‌شود؛ برای مثال کار کردن در باغچه در طول روز نوعی فعالیت طولانی خارج از منزل است. فعالیت سنگین نیز عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که سبب می‌شود نفس کشیدن به سختی صورت گیرد؛ برای مثال دویدن جزوی از این دسته است.

گفتنی‌ است صبح امروز کیفیت هوای تهران در شرایط «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار داشت.
دسته بندی: سلامت / شهری / اسلاید
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید