سه شنبه، 5 تیر 1403
پایگاه خبری میار » اجتماعی » سلامت » سیستان و بلوچستان در کاهش مرگ و میر نوزادان موفق بوده است

سیستان و بلوچستان در کاهش مرگ و میر نوزادان موفق بوده است

0
44
کد خبر: 72569
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در امور بین‌الملل با بیان اینکه سیستان و بلوچستان در کنترل مرگ ‌ومیر نوزادان موفق بوده است، گفت: سیستان و بلوچستان با انجام برخی مداخلات، توانسته است پیشرو در کاهش مرگ و میر نوزادان در سطح کشور باشد.

به گزارش میار ؛ دکتر سیدمهدی طباطبایی شامگاه شنبه ۷ مرداد در شورای بهداشتی این دانشگاه، با اشاره به نقش خدمات مامایی در سلامت زنان و نوزادان افزود: مراقبت‌هایی که توسط ماما انجام می‌شود، تضمین‌ کننده حمایت و سلامت مادران و نوزادان است.

طباطبایی با اشاره به شاخص های بهداشت و درمان در سال های گذشته گفت: دستاوردهای خدمات حوزه بهداشت و درمان استان در سال های گذشته بسیار خیره کننده بوده است

وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۰ با بررسی زایمان های انجام شده در حاشیه شهر زاهدان، تقریبا ۷۰ درصد زایمان های انجام شده غیربهداشتی بود، اما خوشبختانه با ساخت بیمارستان ها، توسعه بخش های زنان و زایمان، بخش های مراقبت ویژه نوزادان، ساخت تسهیلات زایمانی، توسعه نیروی انسانی از جمله دانش آموختگان مامایی و... در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۹ درصد رسیده است.

به گفته دکتر طباطبایی، هم اکنون ۱۵ واحد تسهیلات زایمانی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فعال است که ۴ واحد تسهیلات زایمانی در حاشیه شهر زاهدان به ارائه خدمات مشغول هستند، در این مراکز انجام زایمان بهداشتی، انجام مراقبتهای دوران بارداری، حین بارداری و پس از زایمان، انجام مراقبت اولیه نوزادان، مشاوره پیش از بارداری، بارداری، تنظیم خانواده، معاینه زنان و.. صورت می گیرد.

وی همچنین بر لزوم توسعه kmc در استان تاکید نمود و گفت: مراقبت آغوشی پدر، مادر و نوزاد قطعا باعث می شود نوزادان و فرزندان سالم تری داشته باشیم.

وی در این نشست بر لزوم توسعه آموزش نیروها، تامین آمبولانس جهت تسهیلات زایمانی و مراکز بهداشتی، تامین تجهیزات زنجیره سرد برای نگهداری واکسن، تامین خودروی حمل واکسن تاکید کرد.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ توانسته ایم میزان مرگ و میر نوزادان را یک درصد کاهش دهیم و رتبه دوم میزان مرگ و میر را در سطح کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه۵۰ درصد مرگ نوزادان کشور در ۲۴ ساعت اول تولد اتفاق می افتد، گفت: بایستی با برنامه ریزی بیشتر و برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های کمک به نوزاد، بهبود کیفیت و مراقبتهای تنفسی، ساخت مراکز تسهیلات زایمانی، انتقال نوزادان نیازمند به خدمات تخصصی به بیمارستان توسط تیم تخصصی، این میزان را به حداقل ممکن برسانیم.
دسته بندی: سلامت / شهری / سردبیر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید