شنبه، 2 تیر 1403
پایگاه خبری میار » اجتماعی » سلامت » یونیسف جهت همکاری در پروژه سلامت نوزادان در سیستان و بلوچستان اعلان آمادگی کرد

یونیسف جهت همکاری در پروژه سلامت نوزادان در سیستان و بلوچستان اعلان آمادگی کرد

0
41
کد خبر: 72546
نشست کارشناس نظارت تیم بهداشت سازمان یونیسف و معاونین و مدیران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامگاه سه شنبه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار و درخصوص همکاری های مشترک در راستای پروژه های سلامت نوزادان و کودکان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به گزارش میار ؛ خانم مابل نگاندو معاون اجرایی سازمان یونیسف در این نشست از اعلام آمادگی این سازمان جهت همکاری در پروژه سلامت نوزادان  در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: سازمان یونیسف آمادگی لازم جهت همکاری در بازه زمانی ۵ ساله جهت بهبود شاخص های سلامت نوزادان و کودکان در استان سیستان و بلوچستان را دارد.

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در امور بین‌الملل نیز در این جلسه با اشاره به نقش خدمات مامایی در سلامت زنان و نوزادان گفت: مراقبت‌هایی که توسط ماما انجام می‌شود، تضمین‌ کننده حمایت و سلامت مادران و نوزادان است

دکتر سیدمهدی طباطبایی با اشاره به شاخص های بهداشت و درمان در سال های گذشته گفت: دستاوردهای خدمات حوزه بهداشت و درمان استان در سال های گذشته بسیار خیره کننده بوده است

وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۰ با بررسی زایمان های انجام شده در حاشیه شهر زاهدان، تقریبا ۷۰ درصد زایمان های انجام شده غیربهداشتی بود، اما خوشبختانه با ساخت بیمارستان ها، توسعه بخش های زنان و زایمان، بخش های مراقبت ویژه نوزادان، ساخت تسهیلات زایمانی، توسعه نیروی انسانی از جمله دانش آموختگان مامایی و.. در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۹ درصد رسیده است.

به گفته دکتر طباطبایی هم اکنون ۱۵ واحد تسهیلات زایمانی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فعال است که ۴ واحد تسهیلات زایمانی در حاشیه شهر زاهدان به ارائه خدمات مشغول هستند، در این مراکز انجام زایمان بهداشتی، انجام مراقبتهای دوران بارداری، حین بارداری و پس از زایمان، انجام مراقبت اولیه نوزادان، مشاوره پیش از بارداری، بارداری، تنظیم خانواده، معاینه زنان و.. صورت می گیرد.

وی همچنین بر لزوم توسعه kmc در استان تاکید نمود و گفت: مراقبت آغوشی پدر، مادر و نوزاد قطعا باعث می شود نوزادان و فرزندان سالم تری داشته باشیم.

وی در این نشست بر لزوم توسعه آموزش نیروها، تامین آمبولانس جهت تسهیلات زایمانی و مراکز بهداشتی، تامین تجهیزات زنجیره سرد برای نگهداری واکسن، تامین خودروی حمل واکسن تاکید نمود.

فوق تخصص نوزادان نیز در این نشست با بیان اینکه سیستان و بلوچستان در کنترل مرگ ‌ومیر نوزادان موفق بوده است، گفت: سیستان و بلوچستان با انجام برخی مداخلات، توانسته است پیشرو در کاهش مرگ و میر نوزادان در سطح کشور باشد.

دکتر محمد حیدر زاده ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ توانسته ایم میزان مرگ و میر نوزادان را یک درصد کاهش دهیم و رتبه دوم میزان مرگ و میر را در سطح کشور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه۵۰ درصد مرگ نوزادان کشور در ۲۴ ساعت اول تولد اتفاق می افتد، گفت: بایستی با برنامه ریزی بیشتر و برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های کمک به نوزاد، بهبود کیفیت و مراقبتهای تنفسی، ساخت مراکز تسهیلات زایمانی، انتقال نوزادان نیازمند به خدمات تخصصی به بیمارستان توسط تیم تخصصی، این میزان را به حداقل ممکن برسانیم.

وی افزود: خوشبختانه در سال های اخیر سازمان یونیسف حمایت های خوبی و نگاه ویژه ای به استان سیستان و بلوچستان داشته است که شایسته تقدیر است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص های دانشگاه علوم پزشکی در تمامی محورها رو به توسعه است گفت: تلاش دانشگاه در راستای توسعه زیرساخت ها، تامین نیروی انسانی متخصص و زبده بوده است.

دکتر علی خواجه گفت: تولد نوزاد سالم در گرو حفظ و بقاء سلامتی مادر و جنین و یک حاملگی سالم و بدون خطر و در انتها یک زایمان کاملا ایمن است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با ساخت و توسعه زایشگاه ها در بیمارستان های تابعه دانشگاه، حضور متخصصین زنان و زایمان، توسعه تخت های مراقبت های ویژه نوزادان شاهد کاهش میزان مرگ نوزادان هستیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با بیان اینکه سیستان و بلوچستان، رتبه اول تولد فرزند در سطح کشور را دارد گفت: با توجه به گستردگی و پراکندگی استان سیستان و بلوچستان، تنها استانی هستیم که از واحدهای تسهیلات زایمانی در کنار زایشگاه های بیمارستانی به صورت متعدد و با حجم فعالیت زیاد بهره می بریم و زایمان های بهداشتی در آن انجام می شود.

دکتر مهدی زنگنه ادامه داد:در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بخصوص در مناطقی که دور از بیمارستان هستند ۱۵ مرکز تسهیلات زایمانی وجود دارد، از مجموع ۴۴ هزار زایمان سالیانه انجام شده در مناطق تحت پوشش دانشگاه، ۶ هزار زایمان طبیعی و بهداشتی در مراکز تسهیلات زایمانی انجام می شود.

دکتر خداداد شیخ زاده، معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این نشست بر لزوم توانمندسازی والدین و کارکنان، آموزش نیروهای جدید الورود و قدیمی، استاندارد سازی اتاق های مشاوره شیردهی، برگزاری کارگاه های آموزشی، خرید کتاب های آموزشی تاکید نمود.

وی همچنین ماشین زنجیره سرد، سیستم های آلارم، اتاق های ایزوله و دستگاه تشخیص سل پرتابل را از جمله نیازهای حال حاضر بر شمرد.

وی ادامه داد: با توجه به بروز طغیان های متعدد سرخک در کشور های افغانستان و پاکستان، بومی بودن بیماری فلج اطفال در کشورهای همسایه و به دلیل تردد اتباع خارجی به داخل کشور، سالیانه دو بار واکسیناسیون سرخک در سطح استان انجام شده است، همچنین در ورودی های مرزی از لحاظ علائم سندرمیک بیماری های شایع منطقه از جمله مالاریا، وبا و.. بررسی های لازم صورت می گیرد و واکسیناسیون خوراکی فلج اطفال در نخستین مرحله ورود همه افراد به داخل کشور انجام می شود.

زهرا مجدفر کارشناس بهداشت و تغذیه سازمان یونیسف در ایران نیز گفت: ۲۵ درصد از سلامت مربوط به بهداشت و درمان می شود و ۷۵ درصد مربوط به سایر سازمان ها و ارگان هاست.

مجدفر ادامه داد: کاهش ۲ درصدی مرگ نوزادان در سیستان و بلوچستان نشان دهنده انجام مداخلات و تلاش های شما عزیزان است.

وی ابراز امیدواری کرد انجام همکاری مشترک در زمینه سلامت نوزادان و کودکان این استان در سطح کشور و منطقه، الگویی برای سایرین شود.

وی با اشاره به استقبال خانواده ها و مادران باردار از تسهیلات زایمانی استان گفت: یکی از اصلی ترین فعالیت ما قطعا توسعه بخش های تسهیلات زایمانی در سطح سیستان و بلوچستان خواهد بود.
دسته بندی: سلامت / شهری / سردبیر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید