سه شنبه، 15 اسفند 1402
پایگاه خبری میار » اجتماعی » شهری » ساخت آبگیر شهرک پتروشیمی مکران بدون تخریب ساحل دریای مکران

ساخت آبگیر شهرک پتروشیمی مکران بدون تخریب ساحل دریای مکران

0
74
کد خبر: 73530

سلمان حاجی محمدزاده| آبگیر شهرک پتروشیمی مکران بدون هرگونه تخریبی در ساحل دریای مکران ساخته شد.

به گزارش میار، از آنجایی که‌ چابهار در منطقه‌ خشک‌ و کم‌ آب قرار گرفته‌ است‌ و همچنین‌ نیاز صنایع‌ به‌ آب و برق ایمن‌ و پایدار و نیاز روزانه‌ مردم منطقه‌، موضوع تأمین‌ آب مناسب‌ و برق ایمن‌ و پایدار، به‌ عنوان یکی‌ از پیش‌نیازهای‌ مهم‌ برنامه‌های‌ توسعه‌ای‌ است می‌باید مورد توجه‌ قرار گیرد. بدیهی‌ است‌ اطمینان از وجود آب مناسب‌ و برق ایمن‌ و پایدار در جذب سرمایه‌گذار در پروژه‌های‌ احداث صنایع‌ پتروشیمی‌ و همچنین‌ صنایع‌ پایین‌ دستی‌ آن و سایر پروژه‌های‌ صنعتی‌، حائز اهمیت‌ فراوان خواهد بود.

از سوی‌ دیگر با عنایت‌ به‌ وضعیت‌ خاص منطقه‌ چابهار به‌ لحاظ وجود گونه‌های‌ خاص گیاهی‌ و جانوری‌، عوارض منحصر به‌ فرد طبیعی‌ و همچنین‌ وجود نواحی‌ و مناطق‌ بکر و جاذب گردشگری‌، توجه‌ ویژه به‌ اصول حفاظت‌ از محیط‌ زیست‌ در طراحی‌ و اجرا هرگونه‌ مستحدثات و عوارض مصنوعی‌ در این‌ منطقه‌، از اهمیت‌ ویژه برخوردار است‌.

به‌ هنگام تهیه‌ طراحی‌ پایه‌، انواع روش‌های‌ آبگیری‌ از دریا با توجه نظر به‌ ظرفیت‌ آبگیری‌ مورد نیاز، داده‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و جنس‌ بستر دریا، مورفولوژی‌ ساحل‌ منطقه‌، کارایی‌ سیستم‌، ملاحظات اجریی‌، هزینه‌ ساخت‌، بهره‌برداری‌ و نگهداری‌ و همچنین‌ زمان اجرا بررسی‌ و نهایتاً آبگیری‌ باز عمیق‌ با روش لوله‌ گذاری‌ در دریا تایید و انتخاب شد.

روش های‌ متداول حفاری‌ افقی‌ بدون ترنچ‌ در حال حاضر در دنیا از عملیات حفاری‌ افقی‌ بدون ترنچ‌ جهت‌ عبور از زیر موانع‌، رودخانه‌ها، حفر کانال‌های‌ عبور آب و فاضلاب و برخی‌ کاربردهای‌ دیگر به‌ یکی‌ از روش‌های‌ کلی‌ »روش حفاری‌ افقی‌ جهت‌دار(«(H.D.D و »میکروتونلینگ‌ «(Microtunneling) انجام می‌شود که ما در آبگیر شهرک پتروشیمی مکران از روش میکروتونلینگ‌ (Microtunneling) استفاده کردیم.

این‌ روش یک‌ تکنیک‌ پیشرفته‌ جهت‌ نصب‌ لوله‌های‌ زیرزمینی‌ بصورت افقی‌ است که‌ در آن از تکنیک‌ Pipe Jacking استفاده می‌شود. در واقع‌ Microtunneling همان روش جک‌ زدن لوله‌ است‌ که‌ بطور دقیق‌، مسیر حفاری‌ را می‌توان کنترل نمود. با توسعه‌ ماشین‌آلات جدید این‌ روش توسط‌ کشورهای‌ آلمان، ژاپن‌ و انگستان صورت پذیرفت‌. در این‌ روش همزمان با راندن لوله‌های‌ مخصوص توسط‌ جک‌های‌ هیدرولیکی‌ بسیار قوی‌، عملیات حفاری‌ نیز درون شیلد و در جلوی‌ لوله‌ پیشرو صورت می‌پذیرد. که استفاده از این روش به دلیل عدم تخریب ساحل به محیط زیست و از لحاظ زیبایی شناختی نیز به ساحل آسیبی نرسیده است. که با عنایت به لطف پروردگار در تاریخ ۳ دیماه ۱۴۰۲ عملیات حفاری به پایان رسید و در این روز عملیات خروج دستگاه حفاری زیر زمینی انجام شد.

دسته بندی: شهری / اسلاید
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید