دوشنبه، 14 اسفند 1402
پایگاه خبری میار » اجتماعی » قضایی و حقوقی » بازرسی ویژه امور مالیاتی فارس بر روی کلینیک‌های زیبایی

بازرسی ویژه امور مالیاتی فارس بر روی کلینیک‌های زیبایی

0
28
کد خبر: 73297
مدیر کل امور مالیاتی فارس از بازرسی ویژه بر روی کلینیک‌های کاشت مو، پوست و زیبایی این استان خبر داد و گفت: در بررسی اولیه ۶۰ کلینیک زیبایی در سطح استان شناسایی شدند.

به گزارش میار ؛ گزارش فساد و فرار مالیاتی یک مسئولیت ملی و تعهد اجتماعی است و سازمان امور مالیاتی کشور با رویکرد استفاده بهینه از ظرفیت‌های مردمی جهت مقابله با فرار مالیاتی، فسادستیزی و برقراری عدالت اقتصادی سامانه سوت‌زنی را راه‌اندازی کرده است.

هر زمان در امور مختلف به مردم تکیه شود، نتایج بسیار مهم و ارزشمندی حاصل می‌شود و سازمان امور مالیاتی کشور اعتقاد دارد همزمان با گسترش حوزه‌های نظارتی و رسمی، شیوه‌های جدید همکاری‌ها و تعاملات مردمی در اولویت قرار گیرد؛ چرا که این امر زمینه کارآمدسازی حداکثری نظام مالیاتی و انجام تعهدات قانونی و شناسایی بخش‌های پنهان و خاکستری برای پاسخ عملی از سوی دولت به مطالبات عمومی را فراهم می‌سازد.

مدیر کل امور مالیاتی فارس امروز، ۷ آذرماه در این رابطه گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون، بالغ بر ۱۱۶۵ مورد گزارش مردمی در سامانه سوت‌زنی این اداره‌ کل ثبت شده که ۸۵۴ گزارش بررسی و نتایج آن در راستای شفاف‌سازی و آگاهی گزارش دهنده از رسیدگی به تخلف، در سامانه مذکور بارگذاری شده است.

حمیدرضا محمدابراهیمی افزود: علی‌رغم اینکه ۹۵ درصد پزشکان در استان به وظایف قانونی و تکالیف مالیاتی خود عمل می‌کنند، ۵۲ درصد از این گزارش‌های مردمی مرتبط با بخش درمان و سلامت است که این اداره‌ کل صرف‌نظر از سایر حواشی اجتماعی در بخش درمان، بازرسی ویژه و بررسی هر گونه تخلف مالیاتی در این بخش را در دستور کار قرار داد.

وی تصریح کرد: اداره بازرسی، پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی امور مالیاتی فارس در خصوص خدمات درمانی تحت پوشش بیمه، اطلاعات نسخ الکترونیکی از مراجع ذیربط را اخذ کرد که در اطلاعات به دست آمده، میزان ویزیت پزشکان و قسمت عمده فروش داروخانه‌ها رصد شد.

ابراهیمی ادامه داد: همزمان به‌صورت روزانه از مطب پزشکانی که توسط مردم در سامانه سوت‌زنی گزارش تخلف مالیاتی برایشان ثبت شده است، بازدید انجام شد و در نهایت ۴۶۷ پزشکی که به قانون تمکین نکرده‌اند به اداره امور مالیاتی فارس فراخوانده شدند که ضمن بررسی پرونده مالیاتی آنان و در فرآیند قانونی تعهدات لازم از آنان در خصوص لزوم استفاده از دستگاه کارتخوان و عدم درخواست غیرموجه اعم از دریافت وجه نقد، کارت به کارت، استفاده از کارتخوان دیگران اخذ و اقدامات قانونی انجام شد.

مدیرکل امور مالیاتی فارس اظهار کرد: بر اساس قانون بودجه سال ۹۸ به بعد، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مکلف به کسر ۱۰ درصد علی‌الحساب مالیات از پرداختی پزشکان بابت حق‌العمل و سایر خدمات پزشکی هستند که این موضوع به میزان قابل توجهی از کتمان درآمد برخی پزشکان جراح جلوگیری کرد ضمن اینکه علاوه بر این از بیمه‌های سلامت و تامین اجتماعی نیز اطلاعات شرح اعمال جراحی دریافت می‌شود.

وی اضافه کرد: با این اقدامات فرار مالیاتی در ویزیت پزشکان و اعمال جراحی کنترل شده و لیکن این اقدامات صرفاً مرتبط با خدمات درمانی تحت پوشش بیمه بوده است.

ابراهیمی در خصوص خدمات درمانی که عمدتا جنبه زیبایی دارند و تحت پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی نیستند، تصریح کرد: کلینیک‌های کاشت مو و زیبایی در این گروه قرار دارند که متاسفانه هیچ بانک اطلاعاتی در خصوص میزان درآمد این صنوف وجود ندارد. به همین علت و بر اساس ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم با بازرسی‌های سر زده بر روی این رسته‌های شغلی تمرکز بیشتری شد.

وی افزود: از آنجایی که شیراز در موضوع خدمات کاشت مو و پوست و زیبایی به‌عنوان قطب پزشکی در کشور و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود، این مراکز درمانی در اولویت بررسی این اداره کل قرار گرفت که در بررسی‌های اولیه ۶۰ کلینیک در سطح استان شناسایی و با اقدامات انجام شده مشخص شد، به‌طور متوسط سالانه بالغ بر ۲۰۰۰ میلیاردتومان در این بخش از درمان، گردش مالی صورت می‌پذیرد.

مدیر کل امور مالیاتی فارس بیان کرد: در بازرسی‌های انجام شده براساس ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم، ضمن بررسی درآمدهای کلینیک‌ها، مالیات مربوطه جهت این مراکز تشخیص داده شد لیکن طبق اظهار کلینیک‌های مورد بازرسی، بخش عمده‌ای از گردش مالی این صنف متعلق به افراد فعال در این حوزه در قالب تکنسین‌های کاشت مو و سایر خدمات زیبایی بوده که به‌صورت اجاری در مطب‌ها و کلینیک‌ها فعال هستند. در حالی‌که اطلاعات مالی این افراد در بانک‌های اطلاعاتی در دسترس نیست.

وی افزود: با همکاری نهادهای ذیربط و دستگاه‌های متولی، ۴۰۷ نفر تکنسین فعال در حوزه زیبایی شناسایی و اطلاعات آن‌ها دریافت شد که همگی فاقد ثبت‌نام کد اقتصادی و سابقه مالیاتی بودند. اطلاعات اولیه به دفتر علوم داده‌ها و دفتر مبارزه با فرارمالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و اطلاعات تکمیلی این افراد شامل آدرس و تلفن اخذ و اداره‌کل امور مالیاتی فارس اقدام به ثبت‌نام کداقتصادی و ایجاد پرونده مالیاتی جهت نامبردگان کرد؛ این افراد به‌زودی جهت مطالبه مالیات مربوطه از سال‌های ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۲ (بازه مرور زمان مالیاتی) فراخوان می‌شوند.

ابراهیمی ادامه داد: در خصوص کلینیک‌های زیبایی نیز در سال جاری ۹ کلینیک در اجرای ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم مورد بازرسی قرار گرفته که ضمن مطابقت اطلاعات درآمدی به دست آمده با درآمدهای ابرازی مؤدیان مذکور تفاوت فاحشی محرز شد. به‌طوری‌که فقط در یک مورد که سابقه مالیاتی ابرازی مؤدی بابت سنوات ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ بررسی شد اطلاعات درآمدی به‌دست آمده منجر به مطالبه ۲۳ میلیارد تومان مالیات شده که نشان دهنده این موضوع است که مؤدی مذکور صرفا کمتر از ۳ درصد درآمد واقعی خود را در این سال‌ها به اداره‌کل امور مالیاتی فارس ابراز کرده است.

مدیر کل امور مالیاتی فارس، کسب درآمد و عدم پرداخت مالیات، عدم استفاده از دستگاه کارتخوان، تفاوت بین نوع شغل درج شده روی رسید دریافتی از دستگاه کارتخوان با نوع شغل واقعی، عدم صدور فاکتور، صدور فاکتورهای غیر واقعی، کم اظهاری درآمد به سازمان امور مالیاتی، استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر، استفاده از چندین دفتر یا نرم‌افزار حسابداری را برخی از روش‌های معمول فرار مالیاتی برشمرد و گفت: هرگونه درخواست غیرموجه دریافت وجه نقد و کارت به کارت غیرمجاز است و مردم می‌توانند در راستای مطالبه اجتماعی، گزارش تخلفات مالیاتی را از طریق مرکز ارتباط مردمی این اداره‌کل با شماره تماس ۱۵۲۶ اعلام و یا تخلف مذکور را از طریق سامانه سوت‌زنی در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانیwww.intamedia.ir ثبت کنند.
دسته بندی: قضایی و حقوقی / سردبیر
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید